* * *
* * *
Od czasu upadku reżimu Assada w Syrii doszło do gwałtownego zmniejszenia aktywności publicznej rosyjskiego ambasadora w Iraku Elbrusa Kutraszewa. Analiza proirańskich mediów szyickich w Iraku, dotąd aktywnie promujących Rosję, wskazuje na rozczarowanie Rosją, co może tłumaczyć jej decyzję o chwilowym przyczajeniu się.
Szyicka telewizja Al-Ahad, związana z ugrupowaniem Asaib Ahl al-Haq i jego liderem Qaisem al-Chazalim, 8 stycznia opublikowała materiał, w którym zarzucono Rosji, że w Syrii „grała na korzyść Izraela” oraz „porzuciła irańską strategię” jeżeli chodzi o walkę z dzihadystami z HTS, którzy przejęli władzę w Syrii. Materiał ten odwołuje się do nadanej przez irańską agencję informacyjną Tabnak rozmowy między irańskimi dowódcami i urzędnikami Sztabu Generalnego, z której wynika, że armia Assada była skorumpowana i nie tylko uchylała się od walki ale pod naciskiem m.in. Rosji sabotowała próby podjęcia działań zbrojnych przez siły irańskie pozostające w Syrii. W materiale cytowanym przez Al-Ahad mowa jest również o tym, że armia syryjska nie przekazała żadnego uzbrojenia siłom irańskim przebywającym w Aleppo, co było przyczyną szybkiego zdobycia tego miasta przez HTS i zabicia dowódcy sił irańskich gen. Kiomarsa Purhaszemiego.
Z materiału Al Ahad wynika również, że Rosja wspierała działania Izraela po irańskim uderzeniu na ten kraj w kwietniu 2024 r. Al Ahad cytując Tabnak stwierdza, że „Rosja wyłączyła rosyjskie radary podczas izraelskiego ataku na irańskich dowódców w Syrii, co jest wyraźnym dowodem współpracy Rosji z Izraelem”, a następnie cytuje jednego z dowódców irańskiej Sepah, który stwierdza, że „Rosja porzuciła irańską strategię lądową mającą na celu pokonanie grup terrorystycznych, obiecując przeprowadzenie nalotów. Okazało się jednak, że naloty były wymierzone w domy mieszkalne i obszary pustynne, a nie w cele wojskowe organizacji Tahrir al-Szam”.
Informacje o tym, że ludzie reżimu Assada, na zlecenie Rosjan, przekazywali Izraelowi dane dotyczące dyslokacji sił irańskich w Syrii by umożliwić ich bombardowanie, pojawiły się już w połowie grudnia. Oparte one były na ujawnionych dokumentach z kontaktów między syryjskim Ministerstwem Obrony a nadzorującym tę operację ze strony Izraela oficerem wywiadu o kryptonimie „Mousa”. Nie było to zresztą zaskoczeniem, gdyż od dawna było wiadome, iż Rosja zabrania Assadowi uruchamiania syryjskiej obrony przeciwlotniczej w czasie nalotów izraelskich na pozycje irańskie w Syrii. Zdziwienie mogło jedynie budzić to, że Iran w ramach rewanżu dostarczył Rosji drony używane przez nią na Ukrainie, a media takie jak Al Ahad promowały absurdalne narracje Kutraszewa na temat Europy, wojen światowych i wojny w Ukrainie.
Materiał Al Ahad może stanowić początek zmiany narracyjnej proirańskich mediów szyickich w kwestii sytuacji w Syrii. Dotąd promowana była spiskowa teoria przypisująca obalenie Assada koalicji Izraela, dzihadystów, Turcji i Zachodu. Do pewnego stopnia korespondowała ona z rosyjską narracją usiłującą wpisać obalenie Assada w kontekst rzekomej „samotnej walki” Rosji z „agresją Zachodu” na kilku frontach m.in. w Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Wspomniany materiał obnaża fałszywość tej narracji. Otwartym pozostaje pytanie jaką strategię przyjmie teraz Rosja by odbudować swoje wpływy wśród irackich szyitów i czy grając na nienawiści do Zachodu uda jej się ponownie oszukać te środowiska.
* * *
Opracował: Witold Repetowicz | shafafiyat.com